Reiz medībās ar loku un bultām…..

Es ceru, ka Gaujā nebūs aiztecējuši pārāk daudz ūdeņu, kad kāds no mums varēs iesākt savu mednieka stāstu ar šādu ievadu.

Jā, Latvijā šodien ar loku un bultām medīt nav atļauts, un tāpēc mēs nodibinājām Latvijas loku mednieku asociāciju (LLMA),

Vanagacs (3)

lai popularizētu šo interesanto medību paņēmienu. Nesen atgriezos no Eiropas loku mednieku asociācijas (EBA) asamblejas Milānā, kur spriedām par situāciju Eiropā un nākotnes plāniem. Un situācija ir pārsteidzoša- Eiropā medības ar loku ir atļautas 16 no 27-ām Eiropas Savienības valstīm.

Pirmā bija Portugāle 1986. gadā, un kopš tās dienas par medniekiem ar loku un bultām ir kļuvuši teju 30 000 mednieku visā Eiropā, kas, protams, salīdzinoši ASV ir nieks, tur ar loku medī 3, 5 miljoni mednieku, un ik gadu tiek nomedīti 1,5 miljoni baltastes briežu. Iespaidīgi, vai ne?

Taču nav jāraugās pāri okeānam. Arī mūsu kaimiņi Somi sentēvu tradīcijas nav lauzuši jau 10 000 gadus, jo medības ar loku un bultām ir bijušas atļautas vienmēr. Tikai 1993. gadā tās sāka regulēt, atļaujot medīt tikai sīkos plēsējus, zaķus un fazānus, tad 2001. gadā atļāva medīt bebrus un stirnas. Šobrīd plāno legalizēt medības uz baltastes briedi, dambriedi un ziemeļbriedi. Ar loku un bultām medī vairāk kā 10 000 mednieku.

Šobrīd arī mēs izstrādājam piedāvājumus izmaiņām Latvijas likumdošanā, lai kādu dienu arī jūs varētu iepazīt šo lielisko medību veidu. Mūsu asociācijā ir četri biedri, kuri ir nokārtojuši starptautisko IBIP mednieku un instruktoru testu, lai varētu turpināt apmācīt interesentus Latvijā.

JK_loksJā, LLMA komanda dodas uz starptautiskām sacensībām šaušanā pa 3D mērķiem Igaunijā, ja arī tev ir mednieka apliecība un vēlme medīt ar loku-piebiedrojies.

Sīkāk par sacensību nolikumu skaties šeit www.estonianbowhunters.ee

Arī turpmāk šajā sadaļā būs visi jaunumi par medībām ar loku un bultām.

Interesantu video rullīti par medībām ar loku var redzēt šeit:

10 komentāri par “Reiz medībās ar loku un bultām…..

 1. !!! Ar medību bultu uzgaļiem NAV precizitātes salīdzinoši kā tas ir ar treniņu bultām- neatkarīgi- vai lokam, vai arbaletam!
  Vārdu sakot “sū…” sāksies tad,kad vīri aizies uz mežu un ar viscēlākajiem nolūkiem uzskrūvēs “krutos” uzgaļus un sāks purgāt dzīvniekus! Praksē situācija ir tāda,ka ar treniņu bultu uzgaļiem var attīstīt apskaužamu precizitāti,kas “garantē” trāpījumu tur,kir vajag! Bet medību bultas uzgalis maina virzienu uz bobi-mainot tik ļoti svarīgo airodinamiku un jau 30 metru distancē izkliede ir tāda,ka- pamēģiniet paši.. Nepažēlojiet krutos nedību uzgaļus un uzlieciet tos arī treniņa laikā-ja nu tādi laiki pienāks,kad tas būs izšķirosī, tad izšķiroši tas būs noteikti!
  Par nāvīguma efektu- pēc mērķa spriežot-medībnieks protams nodara lielāku skādi- vismaz izgriež lupatu mērķim cauri-daudz dziļāk un “nāvējošāk”,kā treniņnieks.
  Risināt šo situāciju nelielā uzlabojumā varētu ar uzgaļiem,kuriem nav izvirzīti asmeņi, bet atdures brīdī – tie mehāniski izbīdās uz sāniem. Saku to bez apgalvojuma,jo man nav bijuši tādi “Lilijas zieda” uzgaļi, bet loģiski tas būtu. Un K`kur Youtubē bija uzskatāmi bultu uzgaļu testi- distance nebija liela, bet mehāniskajiem bija mazāka izkliede!
  Par bultu obligāto marķēšanu,ja tāda ir iekļauta LV domātaja perspektīvā- tas protams būtu ok- liktu medniekam lieki neriskēt ar savu prestižu un pārdomāt šaušanas situāciju un atļaušanos – cik neforši būtu,ja kāds pavirši medīts dzīvnieks ar sāpēm vazātu konkrētā mednieka vārdu!

 2. Jaa,trajektorijas atskiras. Tapeec visi mednieki piesauj savu loku ar mediibu uzgaliem, liidziigi kaa ar mediibu lodeem. Preciizs saviens ir vienmeer bijis atksriigs no saveeja.
  EASTON majas lappaa var apskatiit tabulu, kaada bulta, ar kaadu uzgali ir deriiga attieciigam lokam.

 3. Trajektorija-augstaak vai zemaak peec bultu uzgalju svara – tas ir saprotams un logjiski. Bet tas nav tas pats,kas izkliede(izkliede!) – pa labi vai kreisi,uz diviem, vai septinjiem-ko haotiski izraisa bultu uzgaljos esoshie zjileshu spaarninj attieciibaa pret bultas stabilizatoriem-zjeel,bet to nevar kontroleet neviens shaaveejsi!?

 4. Saviens uz medijumu tiek veikts 25- 30 m attaalumaa. Sadaaa distancee atskiriiba ir ne vairaak kaa 5 mm. Pietam jebkura saviena bridii izskirosais ir saveejs-vienmer un ar jebkadu ieroci.

 5. Diemžēl mani secinājumi par medību uzgaļiem tikpat kritiski kā Valdim. Trenišnu nolūkos šaudījāmies 25m distancē, bijām trīs šāvēji. Lai cik dīvaini nebūtu, ar treniņu uzgaļiem visi trīs šāvām vienādi labi (bezmaz bulta bultā), bet ar platajiem medību knapi varēja ielikt rulonā. Arbalets tika lietots viens vienīgs, bultas kopīgas. Tā kā uzskatāmi apgāzts apgalvojums par 5mm atšķirību un šāvēja nozīmi – uzgalim ir daudz lielāka ietekme.

 6. O- bāc! Paldies,ka kāds vēl atklājis šo bultu uzgaļu radīto airodinamisko un nekontrolējamo haosu! Tad nu ko.. nu ir tā,ka no šiem medību rīkiem nav jāatsakās, bet drošivien atliek meklēt/experimentēt..(EKSPERIMENTĒT PA MĒRĶI) ar uzgaļu piemeklēšanu! Jau augstāk liekas peiminēju- uzgaļus,kas iet zem kategorijas – proti – asmeņi līdz galam izvirzās pie atdures ar mērķi!? Pats tādu neesmu šāvis, bet iespējams,ka tas loģiski samazina izkliedi?!
  Par to – kas atkarīgs no mednieka – nu jā- no mednieka ir atkarīgs šaušanas talants. Bet šinī uzgaļu tēmā droši vien atkarīgs ir tas – ko un kā izvēlēties, atļauties, neizvēlēties vai neatļauties?! Iespējams ar treniņa bultas izgali, ja to noliek blakus populārajam medībniekam(ar izvirzītiem žilešveida asmeņiem)- šaujot pa dzīvu mērķi- ētiskāk būtu izvēlēties treniņnieku?! Jo tad šāvējam nebūtu iemesla attaisnojumam par nevarēt trāpīšanu nāvīgā vietā! Tas nav apgalvojums, bet minējums!?

 7. Teoretistki jus var runat ilgi )
  Bet praktiski precizetates šavienam no lokam un arbaletiem lidz 50 mtnriem
  ir tads pats ka gludstobrai bisei. Ir parbaudits.

 8. man amerika tika piemekletas bultas arbaletam pec ta speka .bultas garums svars tika njemts vera medibu uzgalja izvele …galu gala es ieguvu karbona bultu kuras kopejais svars ar uzgali bij tads pats ka treninj uzgalim. NAP® Spitfire® 100- grain broadheads precizitate saglabajas nemainigi

 9. Ar loku šaut tas ir forši ! Gribētos zināt, kur LATVIJĀ nopirkt īstu medību loku? Cik zinu labs loks maksā ap 700 Ls. JA KAS ZINA, DODIET ZIŅU. Par tā loka piešaušanu- vajag piešaut ne tikai loku, bet savu aci, kermeni un prātu. Tad ne bultas būs vainīgas, ne loks, ne šāvējs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*